Wymagania do zamontowania chłodnicy wodnej

Wymagania do zamontowania chłodnicy wodnej

Zadowolenie z dobrze działającej chłodnicy wodnej dla klimatyzacji zależy od możliwości technicznych budynku oraz od tego jaki efekt chcieliśmy osiągnąć. Zamontowanie jej nie jest dużym kosztem a może zapewnić klimatyzowanie pomieszczeń i stabilizację temperatury w budynku. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę planując montaż chłodnicy wodnej?

Budowa i wymagania chłodnic wodnych

chłodnica wodnaSystemy wentylacji dostarczające schłodzonego powietrza, takie jak chłodnica wodna, mogą być zamontowane w głównym kanale nawiewnym lub do ochładzania poszczególnych pomieszczeń. Aby chłodnica działała jak klimatyzator, instalacje grzewcze w budynku powinny spełniać kilka wymagań. Obecność w instalacji pompy ciepła z chłodzeniem aktywnym lub bypasu działającego w dwie strony może spowodować, że zamontowanie chłodnicy da efekt bardzo silnej klimatyzacji. W innych przypadkach będzie działał głownie jako stabilizator temperatury, chłodząc delikatnie powietrze, ale nie wydmuchując zimna o aż takiej mocy. Montaż chłodnicy nie jest kosztowny i sprawdza się doskonale w ciepłe dni. Czujnik temperatury kontroluje ją i reguluje poprzez zastosowanie zaworu regulacyjnego z siłownikiem sterowanym. Całe urządzenie jest produkowane ze stali izolowanej cieplnie z rurkami miedzianymi i aluminiowymi w wymienniku ciepła i połączeniach do instalacji wodnej. Poszczególne modele pasują do kanałów o przekroju okrągłym lub prostokątnym, co jest informacją konieczną w trakcie montażu.

Zamontowanie chłodnicy wodnej nie równa się z montażem klimatyzacji. Jest to urządzenie służące do dostarczania schłodzonego powietrza lecz tylko w kilku przypadkach będzie to powietrze zimne. Chłodnice sprawdzają się doskonale jako regulatory temperatury, które nie dopuszczają do zbierania się gorąca w pomieszczeniach.

Komentarze są wyłączone.