Usługi transportowe do Anglii – czy po Brexicie firmy upadną?

Usługi transportowe do Anglii – czy po Brexicie firmy upadną?

Brexit obecnie budzi wiele niepokoju. W obawie żyją obcokrajowcy mieszkający na wyspach jak i właściciele firm oraz firmy transportowe, których często miejscem docelowym jest Zjednoczone królestwo. Wiele osób zadaje sobie zatem pytanie co teraz z nimi będzie. Czego obcokrajowcy powinni się spodziewać po wyjściu Anglii z Unii Europejskiej i jakie będzie to miało skutki dla firm transportowych. Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Brexit – jak przedstawia się sytuacja prawna?

brexitPodjęcie przez wyspiarzy decyzji o Brexicie sprawia, że Anglia oficjalnie się wycofuje z Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że nastąpi to z dnia na dzień, tak zwany rozwód z Unią Europejską potrwa dość długo. Wynika to z tego, że negocjacje jak i ustalenie tego na jakich warunkach Wielka Brytania ma wystąpić ze wspólnoty jest bardzo czasochłonne. Według http://polemi.co.uk należy przeanalizować wszystkie umowy określić dalszy model pozwalający na utrzymanie kontaktów handlowych i gospodarczych z UK, a to wszystko wymaga czasu. Dodatkowo problem stanowi także fakt, że Wyspy właściwe muszą przebudować wszystkie swoje prawa, ponieważ większość rozporządzeń czy dyrektyw Unii Europejskiej weszła do prawa Anglii, więc po wystąpieniu z UE powstaje luka prawna, które może paraliżować wiele obszarów działanie tegoż kraju. Wszystko to sprawia, że rzeczywiste odejście Anglii ze wspólnoty może jeszcze długo powstać, a co za tym idzie obecnie nie da się powiedzieć tego w najbliższym czasie. Wszystko to sprawia, że na dzień dzisiejszy w rzeczywistości trudno powiedzieć coś konkretnego na temat przyszłości obcokrajowców i firm działających na terenie UK. Niemniej przede wszystkim zaleca się na razie tym osobom spokój i nie podejmowanie pochopnych decyzji czy to jeśli chodzi o przeprowadzki z Anglii czy też zawieszanie działalność. Warto brać to pod uwagę, że zarówno UE jak jak i Anglii będzie zależeć na zachowaniu płynności handlowej, a co za tym idzie sytuacja nie powinna się zbyt radykalnie zmienić.

Transport międzynarodowy a Braxit

PrzeprowadzkaNieco problematyczna może okazać się sytuacja, jeśli chodzi o transport. Zasadniczo także i w tym aspekcie nie ma jak na razie określonych zasad jakie będą obowiązywać po wyjściu UK z Unii Europejskiej, jednak należy się liczyć ze zmianami celno-podatkowymi, co w praktyce będzie skutkować wprowadzeniem takich procedur jak:

  • opłaty celne,
  • konieczność rejestracji towarów.

a także i innymi procedurami związanymi z wjazdem do kraju. Wszystko to strawi, że transport międzynarodowy będzie w znacznym stopniu ograniczony, a czas wjazdu do kraju będzie znacząco wydłużony. Wszystko to będzie stwarzać wiele problemów zarówno, jeśli chodzi o o transport Anglia Polska jak i i w przypadku innych krajów członkowskich. Niemniej nie jest wiadome do jakich porozumień dojdzie między UK a unią i tym samym czy sytuacja ta zaistnieje, czy też wdrążone zostaną inne rozwiązania.

Firmy kurierskie a Brexit

Zorganizowana przeprowadzkaRównież wiele firm kurierskich zajmujących się  transportem paczek na linii Anglia-Polska zastanawia się jak to wpłynie na ich działanie. Tak jak i w pozostałych przypadkach tak i tych nie do końca wiadomo jakie rozwiązania zostaną zastosowane, jednak zważywszy na to ilu polaków mieszka ma wyspach i prowadzi tam firmy by przewóz paczek Polska Anglia ustał, ponieważ praktycznie jest to niemożliwe. Niemniej należy się liczyć, z tym że termin dostawy gwarantowany przez firmy kurierskie będzie musiał zostać wydłużony jak i wyższe będą koszty transportu, a co za tym idzie ilość klientów korzystających z usług firm kurierskich może jednak się nieco zmniejszyć, co ograniczy rozwój tego sektora.

Przyszłość polskich firm na wyspach

polskie firmyW artykule na portalu www.bankier.pl można przeczytać, że choć jak powiedzieliśmy na wstępie na dzień dzisiejszy nie da się nic konkretnego powiedzieć na temat tego jak rozwiązana będzie kwestia prowadzenie firm przez obcokrajowców i przepływu osób, to jednak zerwanie stosunków zarówno dla UK jak i Unii Europejskiej było by niekorzystne, a co za tym idzie zachowanie płynności handlowej, stabilnej gospodarki, której polskie firmy stanowią część, jak i dobrych relacji z Unia będzie priorytetom Zjednoczonego Królestwa. Na dzień dzisiejszy modelu jaki można by przyjąć dla relacji upatruje się w modelu Norweskim czy Szwajcarskim.

Krótko podsumowując

Brexit budzi obecnie wiele obaw i choć rzeczywiście można przyspieszać, że działalność firm znajdujących się na terenie Anglii czy też film transportowych będzie przeżywać obecnie pewien zastój, to jednak nic nie wskazuje na to by firmy te miały zacząć masowo upadać. 

Jedna odpowiedź so far.

  1. Witam, według mnie wielu obcokrajowców, którzy chcą pracować w Anglii, świadczyć tam usługi itp będzie miało problemy. Niechęć urzędów i innych instytucji jest tam duża i na pewno będą powodować wiele problemów takim osobom czy firmom.

Dodaj komentarz