Usługi transportowe – co warto o nich wiedzieć?

Usługi transportowe – co warto o nich wiedzieć?

Branża TLS jest jedną z szybciej zmieniających i rozwijających się branż. Przepisy i zasady organizujące sposób działania firm w jej obrębie zmieniają się z nadejściem niemalże każdego nowego roku. Co zatem należy wiedzieć o usługach transportowych i na co uważać, jeśli chcemy działać w tej branży. Oto kilka przydatnych informacji z zakresu branży TLS.

Spedycja a rodzaje ładunków

spedycjaPierwszym zagadnieniem jakie należy poruszyć w związku z usługami transportowymi jest kwestia związana z rożnymi rodzajami ładunków. Według strony internetowej www.mk-transport.com.pl bazowo wyróżnia się cztery rodzaje ładunków, mianowicie: całopojazdowe, częściowe, przestrzenne i chłodnicze. Pojęcie transport całopojazdowy odnosi się zatem do przewozu ładunków, które zajmują całą dostępna przestrzeń pojazdu, jednak z racji tego, że w definicji tej są pewne nieścisłości, ładunek całopojazdowy rozumie się bardziej jako ładunek, który ma masę równa z maksymalną dopuszczalną masą ładunkową danego pojazdu. Jest także inna definicja tego terminu w której to transport całopojazdowy odnosi się do sytuacji w której to klient wynajmuje cały samochodów w celu przewiezienia swojego ładunku, bez znaczenia na jego wielkość i ilość zajmowanego przez niego miejsca. W praktyce według portalu www.portal-transportowy.pl częściej mamy do czynienia z drugim rodzajem interpretacji znaczenia terminu transport całopojazdowy. Ładunki częściowe to natomiast ładunki zajmujące tylko część miejsca i co więcej zwykle pochodzą one od rożnych klientów. Z tego rodzaju usługami transportowymi mamy najczęściej do czynienia w przypadku firm kurierskich. Ładunki przestrzenne to ładunki, których wymiary przekraczają możliwości załadunkowe samochodu pod względem któregokolwiek z parametrów załadunkowych. Często zamiennie używa się tu określanie ładunki wielkogabarytowe. Ostatnim rodzaje przewożonych ładunków jaki się wyróżnia są ładunki chłodnicze, czyli wszelkiego rodzaju produkty, głównie spożywcze, które na czas transportu wymagają obniżenia temperatury.

Na czym polega działanie firm spedycyjnych

zabezpiecznie towaruOmawiając kwestie związane z usługami transportowymi należy także wspomnieć o spedycji, ponieważ jest to dość specyficzna gałąź branży TLS. Według portalu branży transportowej http://www.eutransport.pl zasadniczo wyróżnić by tu należało dwie odrębne gałęzie takie jak spedycja międzynarodowa i krajowa, choć obecnie gdy granice Unii Europejskiej są otwarte różniąca ta się nieco zatarła. Niemniej spedycja to ogólnie mówiąc działania mające na celu zorganizowanie przewozu danego towaru i jego dostawy. Zasadniczo zwłaszcza w przypadku spedycji międzynarodowej działalność firm sprowadza się do pośredniczenia pomiędzy firmami transportowymi, by zapewnić przewóz danego towaru z puntu A do punktu B. Spedycja mówiąc prościej ułatwia załatwienie takich kwestii związanych z transportem jak:

  • import-eksport towarów (obsługa towarów)
  • organizowanie transportu
  • obsługę celną i dokumentacyjną
  • dobór najkorzystniejszej trasy
  • wybór sprawdzonych przewoźników

Wszystko to sprawia, ze spedycja to przede wszystkim wygodne rozwiązanie dla osób zajmujących się głównie handlem międzynarodowym. Pozwala ono na usprawnienie transportu, a także i na zmniejszenie kosztów zwianych z nim.

Transport osób jako specyficzna gałąź transportu

Transport osóbTransport osób to jedna z bardziej rozwiniętych gałęzi branży transportowej zarówno, jeśli chodzi przewozy krajowe jak i międzynarodowe. Konieczność przewozu osób wymaga jednak zastosowania innych norm i zasad bezpieczeństwa. Przewozy osób mogą być świadczone właściwie przez każdą prywatną firmę, o ile posiada ona sprawne auto z przeznaczeniem do transportu ludzi jak i odpowiednie uprawnienia. Tutaj według strony www.busbielsko.pl w zależności od tego jakiego rodzaju transport jest świadczony, czy będzie to transport krajowy czy między narodowy, jak i od wielkości auta wykorzystywanego do przewozy osób wymagane może być uzyskanie odpowiedniej licencji, certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (w przypadku co najmniej jednej osoby zarządzającej firmą), jak i w niektórych przypadkach pozwolenia na wykonywanie usług transportowych.

Taxi bagażowe – najprostsza forma świadczenia usług przewozowych

Taxi bagażoweW ostatnim czasie bardzo popularne stało się taxi bagażowe. Zasadniczo o rozwiązaniu tym nie trzeba wiele mówić tego typu usługi transportowe polegają na wynajęciu samochodu – taksówki do przewozu rzeczy. Na stronie http://www.bagazowka.com.pl można znaleźć informację, że jest to wygodna forma zwłaszcza dla osób wynajmujących. Jest to także względnie opłacalne pod względem cenowym. Bagażówka jednak ma ten minus, że sposobem tym przewieziemy rzeczy średniej wielkości, jest to zatem rozwiązanie raczej doraźne skierowane głównie do osób prywatnych. Warto wspomnieć o tym, że pod względem prawnym działalność taxi bagażowego nie jest jeszcze jednoznacznie uregulowana i funkcjonują one na zasadzie zwykłych taksówek.

Krótko podsumowując

Branża TLS obejmuje bardzo wiele gałęzi, które mają swoją odrębną specyfikę i które rozwijają się we własnym tempie. Wszystko to sprawia, że nie sposób przybliżyć wszystkie ważniejsze zagadnienia związane z usługami transportowymi.

2 komentarze so far.

  1. Bardzo rzeczowy artykuł. wiele informacji przedstawionych w prosty jak i przystępny sposób. Przydał się:) Pozdrawiam!!

  2. Taksówki, które mają usługę również przewozu bagażowego to świetne rozwiązanie. Szczególnie jak jedzie się na wakacje i ze wszystkimi bagażami trzeba się dostać na lotnisko czy an dworzec.

Dodaj komentarz