Zawód agenta ubezpieczeniowego

Zawód agenta ubezpieczeniowego

Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, kim jest agent ubezpieczeniowy oraz na czym polega jego praca. Ponadto ciekawą kwestią są wymagania, które należy spełniać, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie. Wbrew pozoru praca agenta jest interesującym zajęciem.

Kim jest agent ubezpieczeniowy?

praca agenta ubezpieczeniowegoAgent ubezpieczeniowy zgodnie z prawem jest osobą prawną, osobą fizyczną lub podmiotem niemającym osobowości prawnej, upoważnionym przez towarzystwo ubezpieczeniowe do zawierania umów z klientami na jego rzecz. Agent pełnomocnik może podpisywać umowę, natomiast agent pośrednik przedstawia jedynie ofertę, bez możliwości jej sfinalizowania. Agent ubezpieczeniowy wykonuje swoją pracę dla jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli liczba ich jest większa, to mówimy o multiagencie. Taka osoba musi zawrzeć umowę odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności. Tak więc praca agenta ubezpieczeniowego polega przede wszystkim na przedstawieniu oferty ubezpieczeniowej swoim klientom, pozyskiwaniu nowych kontaktów oraz zawieraniu i wykonywaniu umów ubezpieczeniowych. Oczywiście musi zachowywać w tajemnicy wszelkie dane, które pozyskał oraz chronić dane osobowe swoich klientów. Ponadto agent powinien dbać o bazę swoich klientów, pamiętać o nich i stale ją poszerzać. Aby praca agenta była opłacalna i przyszłościowa, ważne jest zadowolenie ludzi korzystających z usług. Rynek stale się zmienia, więc osoba wykonująca ten zawód musi stale poszerzać swoje umiejętności oraz kompetencje.

W ogłoszeniach o pracę na stanowisko agenta ubezpieczeniowego, można wyczytać różne wymagania od potencjalnych kandydatów. Najważniejsze z nich to doświadczenie zawodowe, aktywność, wytrwałość, umiejętność budowania relacji z klientami, samodzielność, wykształcenie minimum średnie, chęć pracy oraz rozwoju osobistego, a także wysoka kultura osobista. Wszystkie te cechy mają wpływ na to, ile zarabia agent, wykonując swoją pracę.

Komentarze są wyłączone.