Zastosowanie silników eletrycznych

Zastosowanie silników eletrycznych

Jednym z podstawowych urządzeń elektrycznych jest silnik. Jest to maszyna, która zmienia energie elektryczna na mechaniczną. Wykorzystuje się go, w każdej dziedzinie życia. Od drobnych zabawek dla dzieci, przez auta, sprzęt AGD, aż do wielkich maszyn w fabrykach. Ma szerokie zastosowanie z powodu łatwej i prostej budowy i przystępnej cenie.

Silnik elektryczny – zastosowanie i opis działania

silniki elektryczne sklepSilniki elektryczne ze względu na bardzo szerokie zastosowanie, różnią się budową i charakterystyką. Podstawowym podziałem jest ich rodzaj zasilania. Mianowicie występują silniki na prąd stały i przemienny. Silniki zasilane prądem stałym są używane w urządzeniach z bateriami. Mowa tutaj na przykład o zabawkach, lub pojazdach. Silniki prądu stałego dzielą się natomiast na silniki krokowe, DC i BLDC. Tutaj w grę wchodzi wykorzystanie sinika. Jeśli zależy nam na precyzyjnym sterowaniu, warto pomyśleć o silniku krokowy. Mianowicie jesteśmy w stanie sterować każdym krokiem obrotu. Silniki BLDC i DC często używane są w małych urządzeniach elektrycznych. Druga grupa, silniki na prąd przemienny są silnikami dużych mocy zasilanych bezpośrednio z sieci energetycznej. Ich budowa jest prostsza, są również łatwiejsze w eksploatacji i ewentualnych naprawach. Jednak minusem jest to, że są gabarytowo duże i potrzebują stałego zasilania z sieci. Dlatego ciężko używać ich w maszynach mobilnych i przenośnych. W silnikach prądu przemiennego, również występuje podział. Jest on ze względu na napięcie zasilania. Występują silniki jednofazowe i trójfazowe. W zależności od zapotrzebowania na moc wybiera się między nimi. W instalacjach, które pobierają dużo mocy warto zastosować silnik trójfazowy, a do małych, nisko prądowych rozwiązań warto użyć jednofazowego. Często w pomocy odpowiedniego sprzętu może pomóc silniki elektryczne sklep. Posiada on wykwalifikowanych pracowników i specjalistów w branży elektrycznej. Dodatkowo w takim punkcie często służą pomocą w naprawie i przeglądach.

Silniki mają bardzo szerokie zastosowanie. Powoduje to, że są podstawowym urządzeniem elektrycznym. Dzięki zrozumiałem budowie i zasadzie działania, a także szerokiej gamie rodzai sterowań silniki elektryczne jeszcze długo zostaną, jednym z podstawowych elementów napędowych.

Komentarze są wyłączone.