Wyposażenie miejsca oracy spawacza

Wyposażenie miejsca oracy spawacza

Praca spawacza jest nie tylko odpowiedzialnym zajęciem, ale również stwarza pewne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Ważne zatem jest, aby pracownik, był w odpowiedni sposób zabezpieczony poprzez odzież ochronną, maskę. Całe szczęście pracodawcy wiedzą o wysokim ryzyku podczas pracy i zapewniają swoim pracownikom odpowiedni strój.

Kurtyny spawalnicze zabezpieczeniem przed promieniowaniem

parawany spawalniczeJednak o ile odzież dla spawacza jest podstawą w jego pracy, tak wydzielone stanowisko w wielu przypadkach może pozostawiać wiele do życzenia. Podczas spawania pracownik oraz wszyscy znajdujący się w pobliżu mają kontakt z niebezpiecznym promieniowaniem UV i IR oraz odpryskującymi opiłkami metalu i iskrami. Uderzenie opiłki metalu w ciało może nieść za sobą ogromne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego ważne jest odgrodzenie miejsca pracy od pozostałej części, w której znajdują się pracownicy nie chronieni przez odzież tak jak spawacz. Wielu pracodawców popełnia jednak błąd i wydzielają na miejsce pracy osobne pomieszczenie. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż spawanie w pomieszczeniu, w którym znajdują się pozostali pracownicy, jednak nadal niebezpieczne. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji są parawany spawalnicze, które wydzielają konkretną przestrzeń, odgradzając tym samym ludzi i przedmioty w otoczeniu od niebezpiecznych skutków procesu spawania. Wiele z kurtyn spawalniczych wykonanych jest z przezroczystych materiałów, dzięki czemu inni pracownicy widzą co dzieje się za parawanem i w razie zasłabnięcia przy pracy czy innych problemów są w stanie natychmiastowo zareagować.

Bezpieczeństwo  pracy spawacza to podstawa. Jego nieodpowiedzialne działania mogą przynieść tragiczne skutki nie tylko dla niego, ale również dla ludzi znajdujących się w pobliżu. Warto więc zadbać o odpowiednie wydzielenie miejsca do spawania oraz chroniącą odzież roboczą.

Komentarze są wyłączone.