Ustawienia systemowe Hellingera

Ustawienia systemowe Hellingera

Coraz więcej osób wokół nas boryka się z różnego rodzaju problemami. Im jest ich więcej, tym bardziej nas przytłaczają. Czasem jednak nadchodzi taki moment, w którym wiemy, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami ze swoimi kłopotami. Najczęściej zaczynamy wtedy szukać pomocy profesjonalisty, dzięki któremu uda się nam zawalczyć ze swoimi problemami. Początkowo na myśl przychodzi nam psycholog, czy też psychoterapeuta, a czasem psychiatra.

Czym są ustawienia systemowe metodą Berta Hellingera?

efektywne ustawienia hellingerowskieWarto jednak wiedzieć, że taka standardowa terapia może trwać bardzo długo. W zależności od wielkości naszych problemów może to być od kilku miesięcy, do nawet kilku lat. Z tego też powodu coraz więcej osób poszukuje takich metod terapeutycznych, które przyniosą efekt zdecydowanie szybciej. Jedną z takich metod wymyślił Bert Hellinger i nazwał ją ustawieniami systemowymi. Nazwa ta pochodzi od faktu, że podczas terapii uczestnicy wcielają się w role poszczególnych członków rodziny osoby, która poddawana jest terapii, a następnie ustawiani są w przestrzeni w taki sposób, aby symbolizowało to relacje panujące pomiędzy nimi. Efektywne ustawienia hellingerowskie opierają się na teorii, według której wszystkie nasze problemy wynikają z nieprawidłowych, zaburzonych, czy też całkowicie zerwanych więzi rodzinnych. Poprawa tych relacji może przynieść korzyści, dzięki którym zaczniemy inaczej podchodzić do napotykanych w życiu trudności, a także zaczniemy stawiać im czoła i spojrzymy na nie w pozytywny sposób. Ustawienia Berta Hellingera są metodą terapii grupowej, podczas której cała grupa bierze udział w procesie terapeutycznym danej osoby. Prowadzący początkowo prosi o przedstawienie w kilku zdaniach problemu, z jakim przychodzi dana osoba, a następnie przechodzi do zadawania trafnych pytań, dzięki którym poszczególnym członkom grupy łatwiej jest wcielić się w swoje role.

Taka terapia ma wiele zalet. Jedną z głównych, która sprawia, ze coraz więcej osób pragnie z niej skorzystać, jest fakt, że efekty ustawień Hellingera możemy zauważyć już po kilku sesjach. Zdarza się, że wystarczy jedna, aby zacząć zauważać zmiany w swoim życiu. Dzięki temu nie musimy nastawiać się na kilka tygodni, czy też miesięcy, aby zauważyć efekt, ale już po jednym spotkaniu możemy liczyć na rezultaty. Zachęcam wiec do zagłębienia się w tę metodę i być może skorzystania z niej.

Komentarze są wyłączone.