Twoje rajstopy kompresyjne!

Twoje rajstopy kompresyjne!

Problem z żylakami dotyczy ponad połowy społeczeństwa – głównie kobiet. Czynnikami, które wpływają na powstawanie żylaków są: zła dieta, stres i brak wysiłku fizycznego. Jedną z metod zwalczania żylaków jest tak zwana kompresjoterapia. W Europie Zachodniej wiele osób już doceniło działanie uciskowych rajstop, pończoch czy skarpet. 

Działanie rajstop kompresyjnych 

rajstopy kompresyjneNieleczona niewydolność żylna grozi: nadciśnieniem żylnym, niedrożnością lub zwężeniem żył, egzemą i owrzodzeniem nóg. Najczęstsze objawy w początkowej fazie to ból nóg, opuchlizna i uczucie ciężkości – takie objawy powinny skłonić nas do myślenia o wizycie u lekarza. Kompresjoterapia polega na uciskaniu danego obszaru za pomocą opatrunków uciskowych, jest zalecana w profilaktyce, na zaawansowanym stadium choroby i dla osób z grupy zwiększonego ryzyka (np. kobiety w ciąży). Rajstopy kompresyjne największy nacisk kładą na okolice kostki i zmniejszają go w kierunku łydki, co pobudza krążenie krwi w żyłach. Równomierny nacisk z zewnątrz pozwala na wchłanianie obrzęków i zapobiegnięcie powstaniu nowym. Poprzez zredukowanie średnicy żył, kompresja, pozwala na zredukowanie ilości krwi spływającej do kończyn dolnych poprawiając tym samym jej obieg. Terapia ma na celu przywrócenie właściwego kierunku krążenia krwi, który wynika z niewydolności zastawek. 

Rajstopy kompresyjne poprawiają pracę mięśni kończyn dolnych, zmniejszają zastój żylny i przywracają prawidłową cyrkulacje krwi. Są one dedykowane dla pacjentów z obrzękami jak i przewlekłą niewydolnością żylną, osoby zagrożone niewydolnością żylną, kobiety w ciąży, etc. Jednak w celu podjęcia kompleksowego leczenia przypadłości zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek drastycznych kroków, gdyż nasza niewiedza może okazać się tragiczna w skutkach.

Komentarze są wyłączone.