Test western blot pokaże rodzaj boreliozy

Test western blot pokaże rodzaj boreliozy

 

Każdy kolejny rok przynosi ze sobą jeszcze większą plagę małych czarnych owadów, które wbijają się w ciało człowieka w poszukiwaniu krwi. Dotyczy się to zarówno komarów jak i o wiele bardziej niebezpiecznych kleszczy. Te drugie mogą bowiem zarazić człowieka boreliozą, z której ciężko się wyleczyć, jeśli się ją późno wykryje. Jest to możliwe, ale najpierw trzeba zacząć od bardzo dokładnej diagnozy tej choroby. Wykonuje się ją za pomocą specjalistycznych badań krwi.

Borelioza przybiera różne postacie

western blot boreliozyDiagnostykę choroby przenoszonej przez kleszcze zaczyna się od tego, że wykonuje się ogólne badanie na przeciwciała. Jeśli okaże się, że w naszym organizmie takowe występują to oznacza to tylko jedno – organizm próbuje z boreliozą walczyć. Ta walka musi być wspomagana odpowiednią farmakologią, dlatego diagnostyka boreliozy musi pójść dalej. Bo ta choroba przybiera wiele różnych postaci i może zaatakować różne układy funkcjonowania ludzkiego organizmu. Po wykryciu boreliozy testem ogólnym na przeciwciała wykonuje się specjalistyczny test western blot boreliozy, który dokładnie pokazuje, jakie elementy funkcjonowania zaatakowała borelioza. Może to być układ kostno-stawowy, nerwowy czy mięśniowy. Dokładny rodzaj boreliozy można określić jedynie wykonując właśnie ten test. Test ten jest najskuteczniejszy w przypadku późnego wykrycia boreliozy. Wtedy można dowiedzieć się na jej temat wszystkiego bardzo dokładnie. Niestety, ale borelioza jest taką chorobą, której objawy mogą świadczyć o wielu innych schorzeniach. Dlatego szukając przyczyn różnego rodzaju niezidentyfikowanych dolegliwości zawsze warto zacząć od wykonania testu ogólnego na obecność przeciwciał boreliozy. Testy kosztują około dwustu złotych, ale jeśli w grę wchodzi ludzkie zdrowie to akurat koszty takiego badania nie powinny mieć żadnego znaczenia.

Nie da się uchronić przed kleszczami i boreliozą, które mogą przenosić. Nosicielstwo boreliozy dotyczy około trzydziestu procent populacji tych owadów. Bardzo ważne jest to, żeby w przypadku jakichkolwiek objawów od razu diagnozować się również pod tym kątem. Bo bardzo często szuka się przyczyny dolegliwości tam, gdzie jej nie ma a nie diagnozuje się boreliozy. I pamiętajmy, że szanse na wyleczenie tej choroby są naprawdę duże, jeśli poprawnie się ją zdiagnozuje.

 

Komentarze są wyłączone.