Rowery alternatywą dla aut

Rowery alternatywą dla aut

W dobie kryzysu energetycznego i zmian klimatu, mocno się mówi o tym, aby być ekologicznym. Bycie taką osobą wymaga od nas jednak wyrzeczeń, a co najmniej zmiany stylu naszego życia. Zacznijmy od samej naszej formy podróżowania, która ekologiczna w większości przypadków nie jest. Zamiast tłoczyć się na ulicach w korkach generujących duże ilości paliw, lepiej jest przesiąść się na przykład na rower.

Innowacyjne parkingi rowerowe

innowacyjny parking rowerowyRowerem można się dostać niemal wszędzie. Dla tych, którzy będą się jednak upierali przy mobilności samochodów dodam, że zwłaszcza w mieście parkingi rowerem sprawniej się jeździ niż samochodem. Po pierwsze dlatego, że rowerem wszędzie wjedziemy i nie będziemy musieli się nigdzie na siłę pchać, nie musimy szukać parkingu dla samochodów, ponieważ rower można postawić nawet przed budynkiem. Po drugie, ponieważ auta w mieście praktycznie nie poruszają się z założoną prędkością, szczególnie gdy trafimy w godziny szczytu na wielokilometrowy korek, rower natomiast praktycznie się nie zatrzymuje. W myśl ekologicznego myślenia miasta inwestują w rowery tworząc dla nich specjalne ścieżki, a także miejsca, gdzie można postawić rower. Parkingi przeznaczone tylko dla rowerów oczywiście są o wiele wydajniejsze niż dla pojazdów samochodowych, ponieważ można na niewielkim obszarze zmieścić kilkadziesiąt razy więcej rowerów niż samochodów. Taki innowacyjny parking rowerowy składa się zazwyczaj z wiaty oraz umieszczonych pod nią stojaków, w które wkładamy rower. Wiata służy do zabezpieczania naszego środka lokomocji przed słońcem i deszczem, a stojak zabezpiecza go przed upadkiem. Wiele takich parkingów lokalizuje się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Umieszcza się tam ławeczki, aby można było wygodnie poczekać na autobus. Koncepcja jest taka, że jedzie się w to miejsce rowerem, a następnie przesiada na komunikację miejską.

Wiele krajów już dawno zrozumiało potencjał rowerów. Przy odpowiedniej organizacji infrastrukturalnej rowerem będzie się podróżowało wydajniej niż samochodem. Do tego rowery nie zatruwają środowiska spalinami, ani nie tworzą korków. Myślę, że inwestycja w tego typu infrastrukturę jest wskazana, ze względu na naszą przyszłość i przyszłość środowiska, w którym przyjdzie nam żyć w najbliższych dziesięcioleciach.

Komentarze są wyłączone.