Rodzinne spotkania z terapeutą

Rodzinne spotkania z terapeutą

Coraz więcej osób boryka się z różnymi problemami na podłożu psychologicznym. Może być to uwarunkowane genetycznie, jednak przeważnie wynikają one z przeżycia traumatycznych doświadczeń w szkole, pracy lub rodzinie. W takim przypadku należy skierować się na terapię, ponieważ nieleczone stany apatii, posępności i smutku mogą doprowadzić do pogłębiania się stanu depresji. Ponadto problemy psychologiczne często wpływają na funkcjonowanie reszty ludzi z bliskiego otoczenia osoby zmagającej się z problemem. Wówczas trzeba pomyśleć o psychoterapii grupowej.

Psychoterapia dla całej rodziny

rodzinna psychoterapia w krakowieDecydując się na wsparcie ze strony profesjonalnego psychoterapeuty musimy na wstępie umówić się na konsultacje, aby wspólnie dopasować odpowiedni model terapii dla bliskich. W tym momencie ustalamy też cele na przyszłość, dowiadujemy się na czym będą polegały spotkania, a także czego możemy spodziewać się po zakończeniu wszystkich sesji. Kiedy należy skierować się do specjalisty? Kiedy sami od dłuższego czasu nie jesteśmy w stanie zapanować nad kryzysową sytuacją w rodzinie. Może to być spowodowane konkretną traumatyczną sytuacją, na przykład śmierć kogoś bliskiego lub jego poważna nieuleczalna choroba, albo nagła zmiana warunków życiowych, przeprowadzka do zupełnie nowego miasta, a także długotrwały konflikt dwóch członków rodziny bez możliwości jasnego określenia jego podstawy. Rodzinna psychoterapia w Krakowie to także wspaniałe rozwiązanie w przypadku zaburzeń odżywiania występujące u młodzieży. Dzięki rozmowie z terapeutą będziemy mogli odpowiednio reagować na pewne zachowania tych młodych osób tak, aby doprowadzić ich do wyleczenia choroby. To, jak będą przebiegały sesje, zależy od indywidualnego podejścia specjalisty. Prawdopodobnie na początku spotkania będą odbywały się z całą rodziną, jednak może się zdarzyć, że psychoterapeuta zorganizuje indywidualne spotkania z poszczególnymi osobami, aby łatwiej odczytać ich punkt widzenia.

Psychoterapia rodzinna nie jest powodem do wstydu – to niewerbalne pokazanie bliskim, że nam na nich zależy i że chcemy jak najszybciej naprawić nasze relacje. Aby terapia przebiegła pomyślnie, wszystkie zapisane na nią osoby muszą faktycznie wykazać chęci do odnowienia relacji – zmuszanie do uczęszczania na sesje może jeszcze bardziej pogłębić konflikt.

Komentarze są wyłączone.