Rodzaje pieców CO i ich właściwości

Rodzaje pieców CO i ich właściwości

 

Choć zimy w naszej szerokości geograficznej są coraz bardziej łagodne, to jednak nadal nie wyobrażamy sobie sezonu jesiennego czy zimowego bez odpowiedniego ogrzewania. Zważając na informacje odnośnie stanu naszego środowiska i szkodliwego wpływu spalania węgla kamiennego, warto przemyśleć wymianę starego pieca na nowoczesny kocioł, który nie tylko będzie bardziej przyjazny dla natury, ale także dla naszego portfela.

Zalety pieców żeliwnych

piece co żeliwne z podajnikiemOczywiście, na początek musimy ponieść pewne koszty, związane z inwestycją w nowoczesny piec, który zwykle jest w dużej mierze zautomatyzowany i pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii, którą traciliśmy na uzupełnianie paliwa, niezbędnego do spalania. W kotłach aktualnie dostępnych na rynku większość czynności odbywa się przy użyciu elektroniki, a naszym zadaniem jest jedynie zaopatrzenie podajnika w zapas materiału do spalania, który wystarcza na co najmniej 3-4 dni. Potem już możemy cieszyć się optymalną temperaturą w pomieszczeniu, bez większego nakładu pracy. Po zapadnięciu decyzji o wymianie pieca, musimy zastanowić się, z jakiego materiału wykonany ma być nowe urządzenie. Do wyboru mamy dwa warianty. Piece CO żeliwne z podajnikiem to doskonały wybór, jeśli chcemy opalać budynek koksem, olejem lub gazem. Spalanie krótkopłomienne jest bowiem w tym przypadku najbardziej ekonomiczne i efektywne. Żeliwo to również gwarancja trwałości i odporności na niekorzystne czynniki, takie jak wilgoć. Kolejnym atutem tego kotłów wykonanych z tego materiału są ich niewielkie wymiary,zatem będzie to idealna opcja dla posiadaczy niewielkich kotłowni. Jedynym minusem jest fakt, że w przypadku awarii lub uszkodzenia danego elementu konieczna jest wymiana całej części pieca. Nie dokonamy tutaj miejscowej wymiany uszkodzonej blachy, tak jak w przypadku kotłów stalowych. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że urządzenia żeliwne znacznie rzadziej ulegają awariom w porównaniu do tych wykonanych ze stali.

Wybór pieca, służącego do ogrzewania domu to bardzo ważna kwestia. Jeśli podejmiemy właściwą decyzję, zaoszczędzimy sobie dodatkowych kosztów i nerwów, związanych z występowaniem awarii. Jeśli zastanawiamy się, czy powinniśmy postawić na kocioł żeliwny czy wykonany ze stali, zastanówmy się przede wszystkim, jakie paliwo zamierzamy wykorzystywać do ogrzewania.

 

Komentarze są wyłączone.