Rodzaje obróbki skrawaniem

Rodzaje obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem to proces produkcyjny polegający na usuwaniu materiałów za pomocą narzędzi skrawających, które pozwalają pozbyć się niechcianych materiałów z obrabianego przedmiotu i przekształcić go w pożądany kształt. Do cięcia przedmiotu obrabianego służy duży kawałek materiału. Duży materiał może mieć dowolny kształt, taki jak pełny pręt, płaski arkusz, belka lub nawet puste rurki.

Podstawowe procesy obróbki skrawaniem

obróbka skrawaniem pomorskieObróbka skrawaniem jest podzielona na 3 podstawowe procesy: toczenia, wiercenia i frezowania. Do obsługi każdej operacji obróbkowej wymagane jest określone narzędzie. Powszechność obróbka skrawaniem pomorskie jest duża, korzystają z niej większe zakłady produkcyjne. W procesie wiercenia otwory powstają w metalu poprzez okrągłe cylindryczne narzędzia. Do wykonania tego zadania służy wiertło. Wiertarka wchodzi do przedmiotu obrabianego i wycina otwór, który jest równy średnicy narzędzia używanego do cięcia całości. Wiertarka ma spiczasty koniec, który może łatwo wyciąć otwór w obrabianym przedmiocie. Toczenie to operacja, w wyniku której metal jest usuwany z obrabianego przedmiotu poza jego średnicę za pomocą narzędzia tnącego. Ta operacja jest wykonywana na tokarce, która jest maszyną, w której obrabiany przedmiot jest obracany, a narzędzie pozostaje w bezruchu. Tokarki są specjalnie zaprojektowane do toczenia i pomagają w precyzyjnym cięciu metalu. Element jest umieszczony na uchwycie, a maszyna obraca stacjonarne narzędzie, aby odciąć niepożądane części z kawałka materiału. Frezowanie jest jedną z podstawowych operacji w obróbce. Frezowanie wytwarza obiekt, który nie jest osiowo symetryczny. W tym celu potrzebna jest frezarka wraz z uchwytem, ​​frezem i oczywiście obrabianym przedmiotem. Frez ostre zęby i obraca się z dużą prędkością.

Projektowanie maszyn w dzisiejszych czasach staje się coraz prostsze ze względu na nowoczesne techniki wytwarzania. Auta przestają być „prostokątne”, ponieważ łatwo uzyskać jest obłe kształty, a obróbka materiałów nie wymaga już ręcznej pracy, lecz zaprogramowania urządzenia. Dzięki temu procesy są powtarzalne, a produkty są wysokiej dokładności.

Komentarze są wyłączone.