Porady dla bezrobotnych

Porady dla bezrobotnych

Poszukiwanie pracy kojarzy się z ogromnym wysiłkiem, wynikającym z konieczności przeglądania niezliczonej ilości ofert pracy. Bardzo istotne jest także nastawienie osoby poszukującej, ma ono znaczenie szczególnie w chwili gdy zamierzamy korzystać z instytucji przeznaczonych do udzielania pomocy dla takich osób. To właśnie pracujący w nich urzędnicy mogą okazać się największym wsparciem w naszych poszukiwaniach. Należy jednak wspomnieć, że w wielu wypadkach są one jedynie wskazówką w poszukiwaniu pracy. Jakie zatem są rodzaje wsparcia dla bezrobotnych?

Przeglądanie ogłoszeń czyli właściwa oferta

szukanie pracyOsoby bezrobotne często nie wiedzą jak rozpocząć poszukiwanie nowej pracy, sprawia to, iż przez długi czas pozostają one w pewnym zawieszeniu. Dlatego pierwszą rzeczą o której warto pomyśleć jest regularne przeglądanie dostępnej prasy. Według rynekpracy.org zamieszczane na ich łamach oferty pracy, dotyczą zazwyczaj podstawowych zawodów związanych z wykonywaniem prac sezonowych czy zatrudnienia na krótkie umowy terminowe. Te z pozoru mało atrakcyjne ogłoszenia mogą okazać się okazją dzięki której zdobędziemy nowe umiejętności pozwalające na szukanie pracy w innych bardziej wąskich dziedzinach. Dlatego też warto zwracać uwagę na tego typu ogłoszenia ponieważ mogą one okazać się bardzo pomocne jako zdobywanie nowych doświadczeń, umożliwiających dalsze szukanie w danej dziedzinie. Podjęta dzięki takiemu ogłoszeniu praca może okazać się taką, która spełni wszystkie nasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się z wykonywanego zawodu.

Jeden z wielu – agencje pracy tymczasowej

oferty pracyKolejnym rozwiązaniem może okazać się zgłoszenie do agencji pracy tymczasowej, w której otrzymamy nie tylko wsparcie w szukaniu pracy lecz także możliwość wykazania się naszymi umiejętnościami. Agencja pracy tymczasowej zajmuje się rekrutacją pracowników, którzy są odsyłani do danych prac zgodnie z ich kwalifikacjami. Odbywa się to dzięki umowom zawieranym przez daną agencję z wybranymi pracodawcami. Warto jednak pamiętać, że osoba korzystająca z tego rozwiązania jest zatrudniona na umowę o pracę tymczasową. Taka umowa podlega tym samym przepisom Kodeksu Pracy co umowa o pracę lecz zatrudnieni pracownicy tymczasowi nie posiadają takich samych korzyści jak w przypadku umowy o pracę. Umowa o pracę tymczasową charakteryzuje się między innymi krótszym czasem wypowiedzenia a także pracodawca ma możliwość przez pierwszych 6 miesięcy odmówienia pracownikowi urlopu. Takie rozwiązanie jest szczególnie opłacalne dla danej firmy gdyż umożliwia zmniejszenie kosztów personalnych związanych z zatrudnieniem pracowników i prowadzeniem wszystkich wymaganych dokumentów. Dużym atutem takiej formy zatrudnienia dla bezrobotnych jest fakt, iż mają oni możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami, co może spowodować zauważenie przez danego pracodawcę i nawiązanie z nim bezpośredniego stosunku pracy. Z tego rozwiązania korzystają zazwyczaj osoby posiadające szerokie umiejętności pozwalające na podejmowanie różnego rodzaju zajęć co znacznie zwiększa ich atrakcyjność jako potencjalnych pracowników.

 Fachowe wsparcie czyli zawiłości prawne

doradztwo prawneW przypadku gdy jesteśmy osobą bezrobotną i nie za bardzo wiemy z jakich przywilejów możemy skorzystać dobrym rozwiązaniem może okazać się doradztwo prawne. Udając się po taką pomoc będziemy mieć możliwość zorientowania się w obowiązującym prawie pracy co da nam możliwość bardziej skutecznego poruszania się na rynku osób poszukujących pracy, bez obaw, że w wyniku nieznajomości danych regulacji wpadniemy w jakąś pułapkę. Według informacji z www.lexagit.pl wykwalifikowani prawnicy udzielą nam wsparcia między innymi w:

  • przygotowaniu potrzebnych dokumentów,

  • rejestracji w urzędzie pracy,

  • zaznajomieniu się w obowiązujących przepisach.

Dzięki temu osoba bezrobotna będzie miała niezbędną wiedzę, która sprawi, że będzie mogła bardziej świadomie uczestniczyć na rynku pracy. Warto wspomnieć, iż takie porady dotyczą zazwyczaj danych spraw i są udzielane darmowo w ramach różnych programów aktywizacji zawodowej, realizowanych przez lokalne samorządy.

 Porady na odległość – internetowe porady prawne

doradztwo prawneJeśli w naszej okolicy nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnych porad prawnych oraz nie mamy możliwości udania się osobiście do prawnika, rozwiązaniem mogą okazać się porady prawne online. Są one prowadzone za pośrednictwem stron internetowych danej kancelarii, na których dostępne są formularze kontaktowe w których można opisać swoją sprawę, po czym trafia ona do danego prawnika, który zajmie się udzieleniem nam wsparcia. Po zaznajomieniu się z naszą sprawą, dany prawnik skontaktuje się z nami w celu przedstawienia nam dostępnych rozwiązań prawnych. Taka fachowa usługa jest zazwyczaj bezpłatna lub jej koszty są o wiele niższe niż w przypadku wynajęcia adwokata. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi których nie stać da udanie się do danej kancelarii w celu uzyskania fachowej porady prawnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby bezrobotne mają możliwość uzyskania fachowej pomocy prawnej przez internet.

Podsumowując

Poszukiwanie pracy nie jest rzeczą prostą i szybką. Dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość i nie odrzucać żadnych ofert, gdyż mogą one spowodować podniesienie naszych kwalifikacji w danej dziedzinie, co sprawi, że będziemy mieć możliwość dalszego a co najważniejsze bardziej skutecznego poszukiwania pracy, która odpowiada. 

Jedna odpowiedź so far.

  1. Także osobom bezrobotnym pomogą osoby pracujące w MOPSie, czasem zaproponują szkolenia czy kursy, tylko trzeba trafić na odpowiedniego urzędnika.

Dodaj komentarz