Na czym polega pisanie ikony?

Na czym polega pisanie ikony?

Gatunek ludzki miał potrzebę tworzenia już od samego początku swojego istnienia. Potwierdzają to chociażby malowidła naskalne znalezione w wielu jaskiniach na świecie. Początkowo sztuka pełniła funkcję użytkową, jednak bardzo szybko dostrzeżono też potencjał artystyczny ludzkich wytworów i dzieł.

Wyjątkowe piękno ikon

ikony pisaneW dzisiejszych czasach otaczają nas różnorodne grafiki, które można znaleźć niemal wszędzie. Wraz z rozwojem grafiki komputerowej znaczenie tradycyjnego malarstwa zmalało. Nie oznacza to jednak, że zostało one całkowicie zapomniane. Artyści mają wielu chętnych na zakup ich dzieł. Jedni specjalizują się w kopiowaniu obrazów znanych malarzy, inni tworzą własną sztukę. Jednym z najciekawszych kierunków w malarstwie jest pisanie ikon – tradycja, która przetrwała wieki i jest szczególnie popularna wśród wyznawców prawosławia. Ikony pisane można podziwiać w cerkwiach, muzeach, a także zamawiać i kupować u artystów zajmujących się ich tworzeniem. Pisanie ikony jest zajęciem czasochłonnym i wymagającym dużego skupienia, jednak efekty mogą nas zachwycić. Bardzo często tego typu sztukę uprawiają osoby duchowne i zakonnicy, choć wielu świeckich artystów również zajmuje się pisaniem ikon. Jeśli chcielibyśmy mieć w domu taki obraz, możemy zamówić go u osoby, która umie pisać ikony. Artyści proponują wzór, zwykle sakralny, i podają przybliżoną datę realizacji. Zazwyczaj musimy nieco poczekać na naszą ikonę, jednak cierpliwość z pewnością się opłaci.

Sztuka sakralna od wielu stuleci zachwyca wrażliwych odbiorców, którzy dzięki niej mogą poczuć Bożą obecność. Jedną z najciekawszych umiejętności w tym zakresie jest pisanie ikon. To zajęcie wymaga umiejętności artystycznych i pewnej ręki, a także dużej cierpliwości. Pisaną ikonę możemy zamówić u artystów malarzy – świeckich i duchownych.

Komentarze są wyłączone.