Jakie funkcje spełniają dodatki do oleju silnikowego?

Jakie funkcje spełniają dodatki do oleju silnikowego?

Olej silnikowy ma dwa główne cele: smarowanie ruchomych części silnika, co minimalizuje tarcie i chroni powierzchnie metalowe przed korozją. Rzadko jednak zdarza się, że olej silnikowy może robić takie rzeczy bez dodatku dodatkowych substancji chemicznych, a najważniejszym z tych dodatków do oleju silnikowego są polepszacze wskaźnika lepkości.

Rodzaje dodatków do olejów silnikowych

dodatek do oleju silnikowegoLepkość oleju jest w przybliżeniu równa jego chęci do swobodnego przepływu przez silnik i powlekania wszystkich części, które wymagają powlekania. Olej o zbyt wysokiej lepkości będzie niechętny przepływowi, a olej o zbyt niskiej lepkości przepłynie przez silnik jak woda, nie sklejając się wystarczająco długo, aby wykonać swoją pracę. Ponadto, lepkość oleju zmienia się wraz z temperaturą, staje się bardziej lepka, gdy jest zimna i mniej lepka, gdy jest gorąca, więc lepkość zależy zarówno od pogody, jak i od stopnia rozgrzania silnika. Tendencję lepkości oleju do zmiany temperaturą nazywa się jego wskaźnikiem lepkości. Niemal wszystkie nowoczesne oleje silnikowe zawierają dodatek optymalizujący tę wielkość. Dwa inne typowe dodatki do oleju silnikowego to inhibitory rdzy i detergenty. Te ostatnie pomagają rozproszyć osad, który z czasem może się nagromadzić w silniku. Cynk jest również dodawany do wielu olejów silnikowych w celu ochrony powierzchni silnika. Większość tych dodatków jest już w oleju, ponieważ pochodzi od producenta, więc nie muszą być technicznie dodawane. W sklepach z artykułami samochodowymi można kupić dodatek do oleju silnikowego, który podniesie jeszcze bardziej wydajność i sprawi, że silnik będzie czystszy.

Jeśli nie kupuje się oleju od niestandardowego producenta lub silnik nie ma specjalnej potrzeby wymienionej w podręczniku użytkownika, te dodatki na półkach sklepowych wiele nie zmienią, co nie znaczy, że zaszkodzą. Warto zapoznać się z wymaganiami silnika w danym samochodzie.

Komentarze są wyłączone.