Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

Bezpieczeństwo na drogach jest bardzo ważną kwestią nad którą zastanawia się wiele osób, chcących jak najskuteczniej wyeliminować wszelkie zagrożenia. W tym celu prowadzonych jest wiele kampanii medialnych, których celem jest uświadomienie społeczeństwu jakie zachowania pomogą uniknąć nieszczęśliwych wypadków w ruchu drogowym. Współcześni projektanci dróg, stosują najnowocześniejsze rozwiązania mające na celu wspomaganie kierowców w bezpiecznym zachowaniu się na drodze. Jak zatem zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

Znajomość przepisów drogowych czyli przyszły kierowca

Nauka jazdyPodstawową rzeczą od której zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest odpowiednie wyszkolenie przyszłych kierowców. Nauka jazdy odbywa się zazwyczaj na prowadzonych przez instruktorów kursach.Na portalu edroga.pl można przeczytać, że posiadana przez nich wiedza i przede wszystkim duże doświadczenie pomaga w przygotowaniu, do samodzielnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Dlatego też wybierając szkołę jazdy, warto zwrócić uwagę na zdawalność wśród jej kursantów a także opinię na temat poszczególnych instruktorów. Najlepsza szkoła jazdy pozwoli nam zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną a także nabrać umiejętności praktycznych, dzięki którym zdobędziemy upragnione prawo jazdy. Warto zauważyć, że aby taki kurs był jak najbardziej skuteczny, niezbędne okaże się także własne zaangażowanie i podejście do całej sprawy, gdyż to właśnie od tego w dużej mierze będzie zależał wynik egzaminu kończącego cały kurs. Dobrze przeprowadzony kurs, pozwoli nam bezpiecznie prowadzić samochód, nie powodując zagrożenia w ruchu drogowym.

Ograniczenie prędkości – zastosowanie progów zwalniających

progi zwalniająceJeśli chodzi o rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jednym z nich są progi zwalniające. Według www.brd24.plto specjalne elementy wykonane zazwyczaj z gumy lub betonu, które układane są w poprzek drogi, tak aby stworzyły blokadę uniemożliwiającą rozpędzenie się do zbyt dużej prędkości. Takie progi zwalniające mają kształt małego wzniesienia i zmuszają kierowców do zredukowania prędkości, tak aby mogli bezpiecznie po nich przejechać, nie powodując tym samym uszkodzeń samochodu. Zazwyczaj stosuje się je na małych osiedlowych uliczkach, ponieważ to właśnie tam najczęściej bawią się dzieci, które mieszkają nieopodal. Takie progi zwalniające są widoczne już z dużej odległości, dzięki nałożonym na nich farbom o kolorystyce ostrzegawczej czyli żółto-czarnej lub biało-czerwonej. Dzięki zastosowaniu progów zwalniających, na małych ruchliwych uliczkach wzrasta poziom bezpieczeństwa mieszkańców oraz samych kierowców.

Zwiększenie widoczności pojazdów ciężkich czyli użycie taśmy

taśmy odblaskoweKolejnym czynnikiem, zwiększającym bezpieczeństwo na drogach jest zastosowanie produktu jakim są taśmy odblaskowe. Taką taśmę stosuje się do oklejania dużych pojazdów ciężarowych lub pojazdów specjalnych takich jak:

  • straż,
  • pogotowie,
  • policja.

w celu zwiększenia ich widoczności. Taka taśma sprawia, że oklejony nią pojazd jest widoczny w odległości nawet do 1 km, dzięki czemu pozostali kierowcy mogą odpowiednio wcześniej zareagować widząc taki pojazd.  Takie taśmy są łatwe u użyciu, dzięki zastosowaniu samoprzylepnego kleju, który umożliwia szybkie oklejenie konturów danego pojazdu. Na rynku dostępne są w różnych kolorach a także z nadrukiem na indywidualnie życzenie klienta, dzięki czemu przyczyniają się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym ale również mogą stanowić element reklamy danej firmy.

Poprawa widoczności na skrzyżowaniach – odpowiednie lustra na drogach

lustra drogoweOstatnim elementem, który przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach są lustra drogowe. Są to lustra instalowane zazwyczaj na trudnych skrzyżowaniach, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, po to aby zwiększyć widoczność na przeciwległym pasie ruchu. Takie lustra są zazwyczaj okrągłe, posiadają odpowiednie wypuklenie, dzięki któremu widziany obraz staje się jeszcze bardziej wyraźny oraz obejmuje większy wycinek drogi, dzięki czemu włączający się do ruchu kierowca może dokonać realnej oceny sytuacji na drodze. Dzięki takim lustrom w wielu niebezpiecznych miejscach na drodze, unika się nieszczęśliwych wypadków. Lustro drogowe posiada zazwyczaj biało-czerwone obramowanie, dzięki któremu jest bardziej widoczne dla nadjeżdżających kierowców.

Podsumowanie tematu

Bezpieczeństwo na drogach jest bardzo istotną kwestią. Dzięki zastosowaniu wyżej opisanych rozwiązań, możliwe jest uniknięcie wielu nieszczęśliwych wypadków. Warto jednak pamiętać, że takie elementy nie zapewnią najwyższego poziomu bezpieczeństwa, gdyż zależy ono przede wszystkim od rozwagi i logicznego myślenia kierowców, którzy często zapominają o obowiązujących przepisach ruchu drogowego.  

Dodaj komentarz