Jak odwadniać osady?

Jak odwadniać osady?

W rezultacie oczyszczania ścieków powstają odpady i osady. Mają one bardzo duże uwodnienie sięgające aż do 99%. Do tego dochodzi jeszcze duża ilość substancji organicznych. To wszystko razem z kolei sprzyja ich gniciu i powstawania specyficznego zapachu zarówno na terenie oczyszczalni jak i poza nią. Dlatego stosuje się różne procesu, które unieszkodliwiają osady, zmniejszają ich objętość i ograniczają ich gnicie. Jednym ze sposobów jest ich odwadnianie.

Mechaniczne sposoby odwadniania osadów

odwadnianie osadówW każdej oczyszczalni, ale nie tylko bo i w wielu branżach przemysłu odwadnianie osadów do konieczność i zarazem wielkie wyzwanie. Najbardziej efektywnym sposobem jest zastosowanie pracy filtrującej. Są to urządzenia kosztowne w zakupie, ale tanie w eksploatacji. Mogą pracować nawet bez obsługowo, a ich zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niewielkie. Sama prasa może nam się kojarzyć z ogromnym urządzeniem, ale niekoniecznie musi tak być. Możemy gabarytowo dobrać odpowiedni model prasy dla naszego przedsiębiorstwa. Prasa pomaga nam odsączyć osady od wody. Ale zacznijmy od początku. Proces zaczyna się od dodania flokulantu do osadu. Powoduje on oddzielenie substancji organicznej od wody. Następny etap to grawitacyjne odsączanie odpadów, w którym woda ścieka po powierzchni urządzenia do specjalnych zbiorników ustawionych z przodu, z tyłu lub z boku maszyny. Następnie do prasy trafia sam odpad z którego prasa wyciska pozostałą w nim część wody. W ten sposób powstaje suche prasowane ciasteczko lub tzw. placek. Trafia on do specjalnych pojemników, w których jest magazynowany i przechowywany do momentu jego utylizacji. W ten sposób zmniejszamy objętość przechowywanych odpadów. Łatwiej je przetransportować, eliminujemy nieprzyjemny zapach, a wodę można na nowo oczyścić i wykorzystać chociażby w kolejnych procesach przemysłowych. Neutralizujemy w ten sposób także mikroorganizmy i drobnoustroje.

Odwadnianie osadów ma miejsce nie tylko w oczyszczalniach ścieków. Jest ono konieczne w przemyśle metalurgicznym, w górnictwie i hutnictwie. Dzięki prasom odsącza się tu szkodliwe metale ciężkie takie jak ołów czy miedź. Są one stosowane także w garbarniach i w przemyśle galwanizacyjnym. Dzięki odwadnianiu osadów dbamy o środowisko ponieważ niektóre z nich są szkodliwe dla naszego życia i zdrowia.

Komentarze są wyłączone.