Instalacje odgromowe na dachu

Instalacje odgromowe na dachu

Burze są naturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które przeważnie występuje wiosną i latem. Bywają bardzo gwałtowne, przez co mogą zagrażać nie tylko ludziom, ale także ich domostwom. Wbrew pozorom, w budynku nie zawsze jest bezpiecznie w trakcie wyładowań atmosferycznych, ponieważ każde z nich potencjalnie może być przyczyną pożaru czy uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Kiedy założyć instalacje odgromową?

nowoczesne instalacje odgromowe w bielskuW ciągu jednej burzy, w ziemie może uderzyć nawet kilkanaście razy piorun o ogromnym ładunku elektrycznym. Jeżeli uderzy w drzewo, to z pewnością je zniszczy, człowiek porażony piorunem może nie przeżyć, a budek może się zapalić. Choć budynki w miastach przeważnie nie są zagrożone , to jednak wolnostojące domy stanowią doskonały cel, jeżeli nie mają zamontowanego piorunochronu. Polskie prawo budowlane nie mówi o obowiązku zakładania instalacji odgromowej na budynkach o mniejszej powierzchni niż pięćset metrów kwadratowych i przeznaczonych do użytku publicznego, zatem każdy właściciel sam decyduje czy ją wykona, czy też nie. Nowoczesne instalacje odgromowe w bielsku są wykonywane przez specjalistyczne firmy, które posiadają odpowiedni sprzęt do ich montażu. Jeżeli chodzi o moment założenia piorunochronu, to można to zrobić na etapie budowy budynku lub już na użytkowanym obiekcie. W pierwszym przypadku wykonanie instalacji będzie nieco tańsze, gdyż można do niej wykorzystać elementy konstrukcji budynku. Instalacja odgromowa składa się z uziomów, metalowych przewodów i specjalnych uchwytów, które montuje się na dachu i stopniowo schodzi wzdłuż elewacji do ziemi. Dzięki temu, moc wyładowania elektrycznego jest od razu kierowana do ziemi, po przewodach. Koszt takiej instalacji, to przeważnie pięćset – tysiąc złotych, będące inwestycją na długie lata. Porównując to kosztów naprawy zniszczonych sprzętów i spalonej instalacji, to jest to niewiele.

Konsekwencje uderzenia pioruna w dom mogą być poważne, zaczynając na spaleniu instalacji elektrycznej, a kończąc na pożarze domu. Oczywiście nie każda burza oznacza straty materialne, ale tak naprawdę nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy trafi piorun. Najczęściej są zagrożone wolno stojące domy, wokół których znajdują się wysokie drzewa. Piorunochron sprawia, że nawet jeżeli piorun trafi, to nie wyrządzi żadnych szkód.

Komentarze są wyłączone.