Czy koty należy szczepić?

Czy koty należy szczepić?

Kot domowy to zwierzę szczególnie delikatne. Przekonał się o tym każdy opiekun. Na kota czyha cała masa groźnych chorób zakaźnych i nie tylko. Wystarczy chociażby wspomnieć koci katar lub paraleukopenię. Duża część chorób zakaźnych wykazuje wysoka śmiertelność. z tego tez powodu warto postawić na profilaktykę. Z pomocą przychodzą szczepionki. Warto podkreślić, że należy szczepić zarówno koty wychodzące, jak i te niewychodzące.

Szczepienia przeciw kocim chorobom stanowią skuteczna ochronę

szczepienie kota domowegoPrzybywa miłośników czworonogów. Nie ulega wątpliwości, że psy i koty potrafią być wspaniałymi towarzyszami. Każdy właściciel zwierzęcia zobowiązany jest do jego pielęgnacji i opieki. Przede wszystkim powinien zapewnić pupilowi specjalistyczne leczenie w razie zaistniałej potrzeby. Nie można jednak zapominać o profilaktyce. Weterynaria wprawdzie w ostatnim czasie znacząco się rozwinęła, jednak nadal duża część schorzeń okazuje się nieuleczalna. Mowa oczywiście o takich chorobach jak nowotwory złośliwe oraz wiele chorób zakaźnych, takich jak wścieklizna lub białaczka wywoływana przez retrowirus. Oczywiście lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego weterynarze zalecają regularne szczepienia. Jest to jedyny sposób na to, żeby uchronić zwierzę przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Szczepienie kota domowego zazwyczaj wykonuje się co roku, choć w pewnym przypadkach można z powodzeniem robić to co dwa lata. Przed podaniem szczepionki lekarz powinien zbadać pacjenta. Niewskazane jest szczepienie w przypadku infekcji lub osłabienia. Właściciele zwierząt często pytają weterynarzy, czy należy szczepić koty, które na co dzień nie są wypuszczane na dwór. Jak najbardziej tak. Ludzie mogą przenosić zarazki z zewnątrz na butach lub na ubraniu. Z tego tez powodu koty typowo domowe również są potencjalnie zarażone na zakażenie.

Weterynarze są zgodni co do tego, że należy szczepić koty i psy. W przypadku tych drugich obowiązkowe jest coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Cała reszta zależy już od woli właściciela zwierzęcia. Warto podkreślić, że regularne szczepienia w znaczący sposób chronią przed zachorowaniem na poważne schorzenia, które w wielu przypadkach okazują się śmiertelne. Dzięki właściwej ochronie ukochany pupil ma szansę na długie i szczęśliwe życie.

Komentarze są wyłączone.