Co należy wiedzieć o kortyzolu?

Co należy wiedzieć o kortyzolu?

Kortyzol jest hormonem stresu, który nadmiernie wydziela się w organizmie w sytuacjach powodujących negatywne emocje. Jest on odpowiedzialny za podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Prawidłowy poziom kortyzolu we krwi jest niezwykle ważne dla ludzkiej odporności. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, a także immunosupresyjne.

Kortyzol – ważne informacje

badanie kortyzoluPodwyższony poziom kortyzolu może wskazywać na występowanie rozmaitych chorób. Mogą to być między innymi: depresja, nowotwór płuc, guz nadnerczy czy anoreksja. Wysoki poziom wyżej wspomnianego zauważalny jest także podczas przewlekłego oraz nagłego stresu lub wzmożonego wysiłku fizycznego przed wykonaniem badania. Zdarza się także, że badanie kortyzolu wykazuje jego obniżoną wartość. Wówczas powinno się wykonać diagnozę w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia występowania takich chorób jak: choroba Addisona, wrodzony przerost nadnerczy czy niedoczynność przysadki mózgowej.  Powinno się badać poziom kortyzolu w celach profilaktyki zdrowotnej. Wyżej wspomniane można wykonać odpłatnie, a cena badania uzależniona jest od indywidualnego cennika danej przychodni. Warto pamiętać o tym, że koszt determinuje rodzaj badania, może być ono bowiem wykonywane z krwi lub moczu. Należy mieć na względzie fakt, że nie każde pogorszenie nastroju czy samopoczucia ma związek z niewłaściwym poziomem kortyzolu w organizmie. Nie mniej warto trzymać przysłowiową rękę na pulsie.

Podsumowując – hormon stresu czyli kortyzol pełni ważną funkcję w ludzkim organizmie. Dlatego też tak ważnym jest, aby dbać o jego właściwy poziom. Istnieje kilka kluczowych objawów, które mogą świadczyć o jego niewłaściwych proporcjach. Dobrze jest się z nimi zapoznać, aby w razie konieczności móc w porę zadziałać, a tym samym uchronić się przed zdrowotnymi konsekwencjami. 

Komentarze są wyłączone.