Choroba genetyczna występująca u dzieci

Choroba genetyczna występująca u dzieci

Każdy z nas chciałby cieszyć się doskonałym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Wiele czynników warunkuje nasze dobre samopoczucie fizyczne jaki psychiczne między innymi dieta oraz uprawiania aktywności fizycznej. Badania profilaktyczne także pełnią bardzo dużą rolę w naszym zdrowiu. Jednakże są takie choroby, na które nie mamy kompletnie wpływu i są to choroby genetyczne. Często niestety także i przewlekłe czyli atakujące wiele narządów w naszym ciele.

Mukowiscydoza atakującej głównie dzieci

objawy mukowiscydozy u dzieckaChoroba genetyczna jest nieuleczalna. Są to choroby, które spowodowane zostały mutacja naszego genu w kodzie genetycznym. Jedną z takich chorób jest zespół Downa czy np. mukowiscydoza. Ta ostatnia atakuje głównie dzieci. Dlatego tak bardzo ważne są badania przesiewowe, które wykonywany są u noworodków. W drugiej dobie życia zostaje pobrany materiał genetyczny od dziecka, a po około dwóch tygodniach rodzice poznają jego wyniki. Takie badania pobierane są u noworodka zaraz po porodzie. Najważniejsze objawy mukowiscydozy u dziecka to zaburzenia wzrostu. Ponadto następuje niedorozwój tkanki mięśniowej oraz nadmierna potliwość. Osoby chore na tą chorobę często szybko się męczą. To jest taki znak dla rodziców że dzieje się coś niepokojącego. Choroba ta mimo tego, że atakuje głównie płuca to niestety jest chorobą przewlekłą i w przyszłości zaatakowane są także inne narządy w tym rozrodczy.

Wiele chorób genetycznych skazuje nas na krótkie życie. Warto zapobiegać postępowaniu wszystkich chorób. Oczywiście na te choroby, na które mamy wpływ należy eliminować w pierwszym studium. Jeśli jednak dotyczy nas choroba genetyczna to mimo tego, że są to choroby nieuleczalne możemy złagodzić jej skutki. Mukowiscydoza dotyczy głównie dzieci też chorują na nią także osoby dorosłe.

Komentarze są wyłączone.