Alkohol – granica między przyjemnością a potrzebą

Alkohol – granica między przyjemnością a potrzebą

Choć alkoholizm to choroba powszechnie znana i z powodzeniem leczona, wciąż stanowi temat tabu w naszym społeczeństwie. Przyznanie się do problemu alkoholowego stanowi ogromne wyzwanie dla chorego, ale jest też najlepszym początkiem leczenia i nowego, trzeźwego życia. Niestety początki bywają trudne, a co za tym idzie, są najbardziej narażone na porażkę. Dlatego też nieocenione jest fachowe wsparcie w walce z chorobą na każdym jej etapie.

Alkoholizm – powodzenie terapii

terapia dla uzależnionych od alkoholuNadużywanie alkoholu od zawsze stanowiło poważny społeczny problem. Niemalże każdy z nas ma w swoim otoczeniu, bliższym lub dalszym, osoby zmagające się z alkoholizmem. Niestety najczęściej na chorobę alkoholową cierpi nie tylko osoba pijąca, ale cała jej rodzina. Przymykanie oka na coraz częstsze sięganie po butelkę przez współmałżonka, ukrywanie własnych problemów w zaciszu domowym, tłumaczenie, że to przecież nic takiego, każdy się czasem napije. Tak właśnie zaczyna się wątpliwa przygoda z alkoholizmem. A jak się kończy? Są dwa scenariusze i tylko od chorego zależy, który wybierze. Albo zatraci się w objęciach dającego złudne poczucie szczęścia alkoholu. Albo też podejmie leczenie, dając sobie i rodzinie szansę na nowe życie. Terapia dla uzależnionych od alkoholu to droga długa, kręta, często wyboista. Nie obejdzie się bez chwili zwątpienia w sens swojego działania. Wymaga ona systematyczności, zupełnego otwarcia się przed terapeutą, sumienności. Bywa też sporym wyzwaniem dla rodziny chorego. Jednak warto dać sobie tą szansę, ponieważ terapia dla uzależnionych od alkoholu uczy samodyscypliny, pokazuje jak kontrolować pokusę sięgnięcia po alkohol, jak ją w sobie zwalczać, oraz jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, które prędzej czy później pojawią się na naszej drodze. Nikt do niczego nas nie zmusi. Nie trudno jest się trzymać trzeźwości w momencie, kiedy w życiu wszystko się udaje i idzie po naszej myśli. Prawdziwy sprawdzian dla alkoholika jest wtedy, kiedy zostaje sam na sam ze swoimi problemami. Radzenia sobie w takich sytuacjach uczy właśnie terapeuta.

Alkohol, tak jak inne używki, jest dla ludzi. Jednak należy z niego mądrze korzystać. We wszystkim w życiu warto mieć umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem, zamiast poddawać się łatwym, wszechobecnym pokusom. Jeśli zagubimy gdzieś trzeźwy pogląd na sytuację i przekroczymy tą niewidoczną granicę, może okazać się, że bez fachowego wsparcia już sobie nie poradzimy.

Komentarze są wyłączone.